آداب حضور در نمایشگاه

حضور در نمایشگاه بین المللی و رعایت آداب معاشرت در غرفه نمایشگاه

آداب معاشرت در نمایشگاه

طرز رفتار و گفتار در نمایشگاه کمک می کند تا در غرفه نمایشگاه خود سهم بیشتری از بازار را کسب نماییم. عوامل بسیار زیادی برای جذب بازدید کنندگان وجود دارد. اما مهمترین عاملی که بازدید کنندگان نمایشگاه را به مشتریان وفادار تبدیل می نماید، طرز گفتار و رفتار شما در نمایشگاه است.  بازدید کنندگان نمایشگاه، شخصیت شما را مساوی با کیفیت محصولات و خدمات شما می دانند.

در نمایشگاه ، رعایت آداب معاشرت ضروری تر از معرفی محصول و خدمات می باشد.

در نمایشگاه بیشتر مشارکت کنندگان به معرفی محصولات و خدمات خود می پردازند. تا اینکه بخواهند مستقیم کالایی را خرید و فروش کنند . و بازدیدکنندگان نیز برای آشنایی با برند های مختلف در آن حضور پیدا می کنند. و انجام معاملات معمولا بعد از اتمام نمایشگاه صورت می گیرد.

اگر می خواهید به عنوان مدیر یا یکی از کارکنان غرفه نمایشگاه نتایج فوق العاده ای بگیرید، رعایت آداب معاشرت در نمایشگاه به شما بسیار کمک خواهد کرد.

شروع کلام با بازدیدکنندگان

برای اینکه بخواهید با بازدید کننده  ارتباط برقرار کنید و صحبت خود را شروع کنید . از جملاتی مثل چه سوالی دارید؟ کدام محصول ما را می خواهید بخرید؟ یا جملات مشابه به هیچ عنوان استفاده نکنید و مستقیم سر اصل مطلب نروید. ابتدا اجازه بدهید بازدید کننده کمی محصولات شما را مشاهده کند . و پس از آن می توانید سوالاتی که باعث می شود بیشتر با هم آشنا شوید را بپرسید. و بازید کننده را به صحبت کردن بیشتر ترغیب کنید.

می توانید سوالاتی مشابه سوالات زیر بپرسید:

” آیا از قبل با مجموعه ما آشنایی داشته اید؟ ”

” شما در چه زمینه ای فعالیت می کنید؟ ”

“جدیدترین محصول ما را دیده اید؟”

آیا شما اطلاعات بازید کننده را می گیرید؟

با گرفتن اطلاعات تماس علاقه مندان به محصولات و خدماتتان می توانید در نمایشگاه بهره وری کاملی داشته باشید. این اطلاعات می تواند شامل شماره تماس، ایمیل و اطلاعات شرکت و مجموعه آنها باشد. و در قدم های بعدی پیشنهادات خود را از طریق همین اطلاعات به آنها منتقل کنید. و اینگونه به جای یک بار خرید از نمایشگاه، می توانید بارها به آنها خدمات و محصولات خود را بفروشید. گرفتن اطلاعات نباید در ابتدای کار باشد. زیرا معمولا بازید کنندگان در این شرایط میل چندانی به این کار ندارند. ابتدا باید به سوالات بازدید کنندگان پاسخ داده و راهنماییشان کنید. و پس از آشنایی بیشتر و ایجاد رابطه ای دوستانه می توانید در خواست اطلاعات تماس داشته باشید.

چگونگی دادن اطلاعات خود به بازدید کنندگان

شما نیز باید اطلاعات تماس خود را به بازدیدکنندگان بدهید. تا زمانی که به محصول و خدمات شما نیاز  داشتند، به راحتی در دسترس آنها باشید. از طریق راه های زیر می توانید اطلاعات تماس خود را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهید.

  • خبرنامه و اطلاعات تماس برای توزیع در بین علاقه مندان به محصولات و خدمات شما
  • بروشور برای توزیع بین بازدیدکنندگان نمایشگاه .
  • چاپ کاتالوگ نمایشگاهی .
  • چاپ پوستر و قرار دادن آن در بخش های مختلف نمایشگاه و غرفه نمایشگاه .
  • از طریق بنر های چاپی و یا از طریق نمایش در مانیتور های موجود در غرفه اطلاعات تماس را داخل غرفه نیز به نمایش بگذارید
  • معرفی شرکت خود از طریق سیستم های سمعی بصری نمایشگاه

بهتر است که در یک یا دو صفحه بطور مختصر مجموعه ی خود را معرفی کرده و لیست خدمات و محصولات خود را عنوان کنید تا بازدید کنندگان به راحتی بتوانند با شما آشنا شوند.

چگونه در نمایشگاه درخواست جلسه همکاری بدهیم؟

اگر در نمایشگاه به عنوان بازدید کننده حضور دارید و می خواهید با تعدادی از مدیران شرکت هایی که غرفه نمایشگاه دارند جلسه ای داشته باشید، نباید خودتان برای گرفتن وقت نزد آن ها بروید. بلکه شایسته است که شما یکی از کارمندان خود را بفرستید تا برای شما وقت بگیرد. با اینکار هم احتمال وقت دادن به شما بالا می رود و هم جایگاه شما در نزد طرف مقابل حفظ شده است.

فردی که برای تعیین  وقت جلسه می رود، باید در زمان معرفی مجموعه و مدیر عامل خود سعی کند کمی جایگاه سازی کند(فقط کمی) و هرگز در این کار زیاده روی نکند. زیرا در این صورت به جای اینکه جایگاه مجموعه و مدیر عامل بالاتر برود نتیجه منفی خواهد داشت. چون طرف مقابل احساس می کند که بالاجبار می خواهید خود را به او بقبولانید و تایید کنید. که معمولا مجموعه هایی ب سطح پایین چنین می کنند و از خود بسیار تعریف می کنند تا طرف مقابل باور کند که آنها بزرگ اند!

در زمان معرفی، خود را به عنوان نماینده شرکت و سازمان معرفی کنید و حتی اگر مدیر هستید خود را نماینده شرکت بدانید، در نمایشگاه ارزش شرکت و نماینده بودن بسیار بیشتر از مدیر و یک فرد هست و در صحبت کردن به جای کلمه من از ما استفاده کنید.

مشاهده نمونه غرفه سازی در نمایشگاه توسط گروه غرفه سازان فدک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =