تقویم نمایشگاه

نمایشگاه اوراسیا

نمایشگاه اوراسیا

معنی واژه اوراسیا از آنجا که دو قاره آسیا و اروپا مرز طبیعی مشخصی ندارند. به سرزمین هایی که دو قاره اروپا و آسیا را در بر می گیرد، اوراسیا گفته می شود. در این راستا اتحادیه اقتصادی اوراسیا از ۵ کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان از سال 2015 تشکیل شد. در این مقاله بطور مختصر اما مفید درباره نمایشگاه اوراسیا، هدف از برگزاری نمایشگاه اوراسیا در ایران، مشارکت کنندگان نمایشگاه اوراسیا، فعالیت غرفه های نمایشگاهی در اختیار شما قرار می گیرد. و در آخر تیزر دومین نمایشگاه اوراسیا را خواهیم دید. پس تا آخر این مقاله با ما باشید تا اطلاعات مهم و ارزشمندی را در این زمینه کسب نمایید.

درباره نمایشگاه

نمایشگاه اوراسیا رویدادی مهم و بین المللی است. که با حضور کشورهای ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی برگزار می‌شود.

این نمایشگاه نخستین بار در تهران و با حمایت شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اتاق‌ های بازرگانی پنج کشور اوراسیا و همچنین وزارت صنعت، معدن وتجارت ایران در سال 1400 برگزار شد. و در آینده این نمایشگاه به صورت چرخشی در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار می گردد.

 نمایشگاه اختصاصی اوراسیا برای آشنایی تجار و تولید کنندگان ایرانی با تجار و تولید کنندگان این 5 کشور و عملیاتی شدن تجارت ایران با آنها برگزار گشت.

هدف از برگزاری نمایشگاه اوراسیا

ایران بیشتر واردکننده مواد اولیه و کالاهای اساسی است. اما برای استفاده از ظرفیت صادراتی کالاهایی با ارزش افزوده بالاتر مانند تکنولوژی، محصولات دارویی و صنایع پیشرفته تجارت آزاد می‌تواند راهگشا باشد. بنابراین در قالب برگزاری نمایشگاه های بین المللی و تخصصی، می توان بخش خصوصی را از این ظرفیت ها مطلع نمود.

برآوردها نشان می دهد آسیای شرقی مرکز گسترش تجارت جهانی در عصر حاضر خواهد بود. و اتحادیه اوراسیا به دنبال افزایش همگرایی و هم افزایی با کشورهای شرق و جنوب آسیا است. پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا کمک می‌کند بازارهای بزرگی در اختیار ایران قرار گیرد و وضعیت رقابتی مناسبی پیدا خواهد شد، بر همین اساس برگزاری سالانه نمایشگاه اوراسیا، سبب رونق کسب و کار ها در تمامی کشورها خواهد شد..

مشارکت کنندگان نمایشگاه اوراسیا

شرکت‌های مهم صادراتی از پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در قالب پنج پاویون (روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس) همراه با شرکت‌های مهم و صادراتی ایرانی شرکت می‌کنند.

این نمایشگاه دیپلماسی اقتصادی، روابط ایران را با اعضای این اتحادیه تقویت می‌کند. و در راستای توسعه صادرات غیر نفتی ظرفیت‌های جدیدی را برای فعالان اقتصادی ایران فراهم می‌کند. ایران با عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند با جایگزین کردن ارزهای دیگر به جای دلار در معاملات تاثیر تحریم و وابستگی به دلار را کاهش دهد که تحولی در زمینه کاهش وابستگی دو کشور به دلار تلقی می‌شود

شایان ذکر است؛ اوراسیا ظرفیت تجارت۳۰ میلیارد دلاری برای ایران فراهم خواهد کرد. در حال حاضر ایران و اوراسیا در مورد متن و لیست کالاها برای تجارت آزاد به تفاهم رسیدند و به زودی در روسیه، پنج کشور و ایران تفاهم نامه تجارت آزاد را امضا می‌کنند و در صورت تصویب در مجلس از سال بعد اجرا خواهد شد. بر اساس این توافق ۸۷ درصد کالاها با تعرفه صفر بین ایران و اوراسیا مبادله خواهد شد. اما همیشه در موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد یک لیست منفی هم هست. در این موافقت‌نامه هم ۱۳ درصد کالاهای ما یا در لیست ممنوعیت واردات است یا تعرفه واردات آن‌ها صفر نخواهد بود که از جمله این کالاها می‌توان به خودرو، صنایع نساجی، محصولات کشاورزی و بخشی از لوازم خانگی اشاره کرد.

غرفه های نمایشگاهی در نمایشگاه

غرفه های نمایشگاه اوراسیا میزبان شرکت هایی از کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس خواهند بود. در این نمایشگاه هر غرفه نمایشگاهی با هدف  بهبود شرایط اقتصاد دنیا و بهره مندی از دانش، تخصص و تجربه ی دیگر کشورها حضور خواهد داشت. از سوی دیگر اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازاری بزرگ پیش روی ایران است. به همین خاطر در غرفه های نمایشگاه، مشارکت کنندگان داخلی محصولات و خدمات را در سطح جهانی و برای رقابت با رقبای بین‌ المللی ارائه می نمایند. تا هر ساله به تعداد بازدید کنندگان متخصص داخلی و خارجی افزوده ‌شود.

همچنین در حاشیه این نمایشگاه دو دفتر B2B در تهران و مسکو برپا خواهد بود. که به به مدت یک سال کلیه خدمات و مشاوره‌های تجاری ویژه مشارکت ‌کنندگان این نمایشگاه ارائه خواهند کرد.

علاوه بر آن نشست‌های تخصصی و همایش‌های تخصصی درباره موضوعات تجاری و زیرساختی از جمله حمل و نقل، مسائل پولی و بانکی، گمرکی، موافقت نامه‌های تجاری، همکاری‌های علمی، گردشگری و دانش بنیان در حاشیه این نمایشگاه برگزار می شود.

تیزر دومین نمایشگاه اوراسیا- تهران 2023

زمان برگزاری نمایشگاه اوراسیا

  • تاریخ شمسی: ۱۳ آذر تا ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۲
  • تاریخ میلادی : 2023 7-4 Dec
  • ۴ روز نمایشگاه
  • زمان بازدید ۸ صبح الی ۱۵ عصر
  • محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 1 =