آداب معاشرت در نمایشگاه

گرفتن غرفه در نمایشگاه بین المللی و برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان

گرفتن غرفه در نمایشگاه بین المللی برای شرکت ها و موسسات، از حوزه های مختلف و از شهرهای مختلف جهان، از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در آنها به ارائه محصولات و خدمات خود می پردازند، و نتیجه آن رشد سود و شناخت در بازار جهانی خواهد شد. دلیل اصلی اینکه مجموعه های تجاری هر ساله مبادرت به گرفتن غرفه در نمایشگاه بین المللی دارند و مبالغ قابل توجهی را برای غرفه سازی نمایشگاهی سرمایه گذاری می کنند، دیدار با مشتریان بالقوه جدید است که می تواند به کسب و کارشان کمک کند. ایده های خلاقانه غرفه سازی، سبب جذب بازدیدکنندگان بیشتر خواهد شد و فرصت های بیشتری را برای کسب و کار شما به ارمغان می آورد.

تشکیل اتاق فکر قبل از گرفتن غرفه در نمایشگاه بین المللی

با در نظر گرفتن حقایق فوق، شما ممکن است یک تیم جداگانه را استخدام کنید تا ایده های پیشنهادی نمایشگاهی را پیش از گرفتن غرفه در نمایشگاه بین المللی به شما ارائه دهد و حتی شما می توانید فضای نمایشگاهی را برای تیم خود شبیه سازی کنید و مطمئنا در طول این رویداد به بهترین وجه آماده رویارویی با  بازدید کنندگان خواهید شد و مسیر مکالمه با بازدید کنندگان را مشخص نمایید تا کارکنان غرفه مکالمات هدف دار با مشتریان بالقوه داشته باشند تنها در این صورت است که شما نتیجه مثبتی از سرمایه گذاری در نمایشگاه خواهید گرفت.

تشخیص پایان مکالمه یا ادامه !

ابتدا شما باید با طرح سوال هایی از بازدید کننده متوجه شوید که آیا او یک مشتری بالقوه است؟

پس از این سوالات، متوجه مي شويد که او داراي پتانسيل بسيار کمي است و نيازي به صحبت کردن با او نيست. اکنون شاید زمان خوبی برای پایان دادن به مکالمه با او باشد.

اما اگر بازدید کننده را واجد شرایط سفارش دیدید،  وقت آن است که شما در مورد مراحل بعدی (جلسه، قرارداد، تماس تلفنی، و غیره) صحبت کنید و سپس مکالمه را پایان دهید.

هدایت مکالمه

گرفتن غرفه در نمایشگاه بین المللیهنگامی که شما در حین گفتگو با بازدید کننده یا مشتری در غرفه نمایشگاه خود هستید، و روند گفتگو نشان می دهد که مشتری دارای پتانسیل است، اما هنوز آماده خرید آن نیست، باید مکالمه را اینگونه هدایت کنید: “بسیار متشکرم برای وقتی که در اختیار من گذاشتید، من به زودی برای شما اطلاعات محصولات را ارسال می کنم و امیدوارم که به تمام پرسش های شما پاسخ دهد.

در تمام این مراحل سعی کنید مکالمه را به آن سویی که شما می خواهید هدایت کنید تا وقتتان بیهوده صرف موضوعات اجتماعی نگردد و صحبتها حول اهداف نمایشگاهی شما باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که، مشتری در غرفه نمایشگاه ممکن است، هیجان زده باشد و صحبت ها و ایده های بسیاری را ارائه می دهد، که امکان اجرایی کردن آنها نیست. پس سعی کنید به دور از هر نوع هیجانی مکالمه ای واقع گرایانه با او داشته باشید.

چگونگی پایان دادن به مکالمه با بازدید کننده غرفه نمایشگاه

پایان مکالمه می تواند دشوار باشد، زیرا شما نمی خواهید رفتارتان با بازدید کننده غرفه نمایشگاه، بی ادبانه یا جسورانه به نظر رسد.

فرض کنید شرایطی داشته باشید که در آن همه اطلاعاتی که نیاز دارید را بدست آورده اید و به پاسخ تمام سوالاتی که از بازدید کننده داشته اید رسیده اید، زمان پایان مکالمه رسیده ! بهتر است از جملات نتیجه گیری مانند “واقعا خوشحالم که می توانیم با هم کار کنیم، من به زودی با شما تماس خواهم گرفت” استفاده کنید.

اما در صورتی که بازدید کننده در غرفه نمایشگاه دارای پتانسیل بسیار کم است و شما نمی خواهید وقت بیشتری را صرف کنید، و از سوی دیگر نمی خواهید هیچگونه بی احترامی به او شود، شما می توانید مکالمه را اینگونه پایان دهید : ” صحبت کردن با شما عالی بود، امیدوارم که شما از بقیه نمایشگاه لذت ببرید!”

ولی اگر بازدید کننده شما هنوز بیهوده وقت شما را گرفته و هیچ یک از تکنیک هایی که در بالا عنوان شد، با او کار ساز نیست، از یک حکم دیپلماتیک استفاده کنیدممکن است گفتن چنین جمله ای به شما کمک کند: “من واقعا متاسفم، اما باید به همکارانم کمک کنم. شاید بعدا بتوانید این بحث را ادامه دهید؟

گرفتن غرفه در نمایشگاه بین المللی هزینه های بسیار زیادی را برای هر مجموعه بهمراه خواهد داشت پس توصیه می کنم  زمان و فرصت را از دست ندهید، هرگز خجالتی نباشید و بحث را متوقف کنید. تا بتوانید از زمان اندک حضور در نمایشگاه بین المللی حداکثر استفاده را ببرید.

مشاهده نمونه های غرفه سازی شده توسط گروه غرفه سازان فدک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *