طراحی و غرفه سازی در نمایشگاه

غرفه سازی حرفه ای بیانگر حضور حرفه ای شما در نمایشگاه است.

غرفه سازی حرفه ای ، زمانی مفهوم واقعی خود را می یابد که از مفهوم تعادل در طراحی غرفه نمایشگاه خود استفاده کنید. آیا همیشه وقتی به غرفه نمایشگاه خود نگاه می کنید، احساس می کنید چیزی را کم دارد؟ و همیشه در این فکر هستید که، ” شاید نوشته های غرفه نمایشگاه بیش از حد بود، شاید عناصر گرافیکی در جای خوبی قرار نگرفتند یا رنگها هماهنگ نبودند.”

ضرورت اجرای غرفه سازی حرفه ای

هنگامی که شما با طراح غرفه نمایشگاه صحبت می کنید تا طرح غرفه نمایشگاه شما را طراحی کند، باید از مفهوم تعادل و نحوه استفاده از آن در گرافیک غرفه آگاهی داشته باشید. تعادل زمانی است که وزن بصری تمام اجزای طراحی – اشیاء، رنگ و فضا – به طور مساوی از طریق فضای طراحی توزیع می شود. این تعادل بصری در طراحی غرفه نمایشگاه های تجاری که رسالت اصلی آن ها جلب توجه بازدیدکنندگان و انتقال پیام یک مجموعه به بازدید کنندگان نمایشگاه است، بسیار ضروری می باشد.

انوع تعادل در غرفه نمایشگاه

“تعادل” به این معنا نیست که همه عناصر طراحی شما باید به طور مساوی در یک فاصله باشند. چهار نوع تعادل وجود دارد که می توانید در طراحی غرفه های نمایشگاهی استفاده کنید.

غرفه سازی حرفه ایتعادل نا متقارن

به عنوان مثال، عنصر اصلی یک طراحی ممکن است خارج از مركز باشد تا توجه بیشتری را جلب كند یا چندین عنصر با مقادیر و اندازه های مختلف می توانند مرتب شوند تا وزن بصری آنها برابر باشد. تعادل نامتقارن می تواند انرژی را به یک طراحی اضافه کند.

تعادل متقارن

تعادل متقارن می تواند وحدت را برای طراحی غرفه نمایشگاه ارائه دهد. در تعادل متقارن، عناصر به صورت یکسان در هر دو طرف، و یا در بالا و پایین، مرکز فضای طراحی، قرار گرفته اند، و یک تصویر آینه ایجاد می شود. این به طور معمول منجر به وحدت و تنوع بصری و همچنین فرصتی برای توضیح استراتژی بازاریابی شما می شود.

 غرفه سازی حرفه ایتعادل شعاعی

استفاده از تعادل شعاعی برای جلب توجه به یک منطقه از غرفه نمایشگاه می باشد. در طراحی غرفه نمایشگاه با تعادل شعاعی، عناصر طراحی در اطراف یک نقطه مرکزی قرار می گیرند. (تصویری از یک پله مارپیچ).  اگر شما مایل باشید توجه تصویری به یک نقطه کانونی ایجاد شود، این نوع طراحی می تواند بسیار مفید باشد.

طراحی شبکه

طراحی شبکه یا تعادل کریستالوگرافی یک راه جالب برای تعادل در طراحی غرفه نمایشگاه است. با تکرار عناصر برابر وزن (اندازه، شکل، رنگ) در سراسر فضای طراحی، مثلا در کف غرفه نمایشگاه، دیوار های غرفه نمایشگاه  و… ایجاد می شود. و هیچ مرکزی وجود ندارد. در عوض، چشم به عناصر تکرار کشیده می شود.

عامل وزن

اگر انتخاب شما تعادل نامتقارن است، شما نیاز به ایجاد تعادل بصری بین عناصر طراحی خود را خواهید داشت. عوامل متعددی وجود دارد که وزن بصری یک عنصر را تعیین می کنند:

  • بافت می تواند عناصر را سه بعدی کند و عناصر بافت دار سنگین تر از مابقی عناصرخواهند شد.
  • اقلام بزرگ احساس سنگینی بیشتری را القا می کنند. چند عنصر کوچک می تواند تعادل را با یک عنصر بزرگتر فراهم کند.
  • یک عنصر در فضای سفید یا منفی می تواند توجه بیشتری را جلب کند و وزن بیشتری داشته باشد.
  • عناصر مورب احساس سنگینی بیشتری نسبت به عناصر افقی یا عمودی به بازدیدکنننده می دهند.
  • عناصر تیره به نظر می رسد سنگین تر از عناصر روشن باشند. رنگ های تیره و گرم وزن بیشتری نسبت به رنگهای خنثی دارند. زرد سبک ترین رنگ است. قرمز تاریک ترین است.
  • اشکال ساده به نظر می رسد سبک تر از اشکال پیچیده هستند.

فراموش نکنید که غرفه هایی که از یک غرفه سازی حرفه ای بهره مند هستند و در آنها تعادل دیده می شود، بازدیدکنندگان بیشتری را جذب خواهند کرد. پس سعی کنید با توجه به هدف حضور در نمایشگاه، یکی از انواع طراحی را انتخاب کرده و غرفه سازی خود را مطابق با آن پیش ببرید. این تصمیم به شما کمک می کند تا در نمایشگاه یک غرفه سازی حرفه ای داشته باشید و توجه بیشتری را جلب کنید و بازدیدکنندگان زیادی را در غرفه نمایشگاه خود پرزنت نمایید.

مشاهده نمونه های غرفه سازی شده توسط گروه غرفه سازان فدک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =